Eleven textilek - Maroknyi világok

A szombathelyi Nemzetközi Miniatűrtextil Biennálék (1975 – 1992)

Az indulás... 

1975-ben rendezte meg Szombathelyi Képtár a műfaj első kiállítását Magyar miniatűr textilek / Hungarian miniature textiles címmel. E tárlat indította el azt a hagyománnyá váló kiállítássorozatot, melyet a harmadik alkalomtól, 1980-tól Nemzetközi Miniatűrtextil Biennálénak neveztek el.

A magyar minitextil-művészet fóruma, az akkori politikai berendezkedésből adódóan, sajátos módon született meg: a szigorú pártfigyelem nem tette lehetővé az eredendően nemzetközinek tervezett kiállítás realizálását, így annak helyszíne London lett 1974-ben. Csak néhány évvel később, 1978-ban, a műfaj következő magyarországi bemutatkozója alkalmából – V. Fal és Tértextil Biennálé, Nemzetközi Miniatűr Textilek címmel – sikerült az eredetileg tervezett koncepciónak megfelelően megvalósítani egy határokon átívelő tárlatot – derül ki több, a rendezvényt dokumentáló katalógus előszavából.

A miniatűr textilek kiállítását nagy érdeklődés övezte, a felvonultatott munkák nemcsak az újdonság varázsával hatottak, hanem magas művészi színvonalat is képviseltek. Javarészt térbeli munkák voltak, már az 1975-ös szombathelyi tárlat harminckét műve közül is csupán néhány volt kétdimenziós kiterjedésű, s a következőkben is egyértelműen a tértextilek domináltak a kiállításokon – a hazai és a nemzetközi fórumokon egyaránt. És ma sincs ez másképp.

 

 

Attalai Gábor (1934-2011): Strip Roll (Sárga-fekete-kék-zöld)
1973, 17x14x9 cm
Fotó: Attalai Gábor

"Ez a filctömb az Attalai-féle Strip rollok, csavarások sorozatának egyik darabja: vele azt akarja bizonyítani a művész, hogy a textil igenis építhető. A szakmában - nem különösen szellemes nyelvi fordulattal - beigliknek is hívják őket. A beigli Attali Gábor kézjegye, a szó szoros értelmében is, hiszen a spontán csavarás nyomát az ujjaival is módosítja. A filctekercs oldalát kegyetlenül éles késsel levágja a művész, hogy e szabálytalan csigavonalakban föltárja a tekercs belső tektonikáját. Ez a reprodukált tárgy - a gótika halhólyagos mérműveire emlékeztető mintázatával - mintha kiemelkednék társai közül.
Valamennyi tekercsnek más és más a színkompozíciója, a megfelelő komplementerektől - zenei műszóval - szekundokig sorakoznak egymás mellé a színsávok, esetenként más hangulatot, más tartalmat közölve."
Forrás: Frank János: Az eleven textil. Új magyar textilművészet - térbeliség - tárgyak. Corvina Kiadó, Budapest, 1980. Kiadványterv: Pinczehelyi Sándor

2021-01-11

Sources and Links ...

Related Objects ...

Magyar Miniatűr Textilek 1975
(Design DigiTár – Iparművészeti archívum)

Magyar Miniatűr Textilek 1975 című kiadvány borítója. Savaria Múzeum, Szombathely Vas Megyei Múzeumok Igazgatósága; Artbureau Budapest; F.k.: dr. Bándi Gábor j.n. Felelős nyomdavezető:...