ÜVEGMŰVÉSZET A LAKÁSBAN / HATVANAS-HETVENES ÉVEK

ORSZÁGOS IPARMŰVÉSZETI KIÁLLÍTÁSOK

 Az ország legrangosabb művészeti intézményében, a Műcsarnokban 1959–60-ban megrendezett IV., majd az 1965–66-os ⇒ V. Országos Iparművészeti Kiállításon is nagy súllyal szerepeltek az üzemekben dolgozó tervezőművészek irányításával készült ipari termékek. A tárlatnak köszönhetően a tervezés a nagyközönség számára is társadalmi-esztétikai-szellemi értékként manifesztálódott. A tárgyak alkotóit megnevezték. Az üveg művészeti szerepe érzékelhető módon nőtt.

A ’65‒66-os tárlat kiállítói közül tizenegyen reprezentálták az üvegművészetet. Az Iparművészeti Főiskolán a szakképzés épp csak ekkoriban indult, így ez az intézmény érdemben még nem képviseltethette magát. Az országos jelentőségű kiállításon Báthory Júlia ⇒ „kisképzős” tanítványai szerepeltek. Rajtuk kívül részt vett a kiállításon a Báthory-tanítvány ⇒ Lévainé Szabó Erzsébet, valamint  ⇒Mánczos József is. ⇒Mánczos volt sokáig az első és egyetlen hazai gyári üvegtervező: már a harmincas években a salgótarjáni gyárban tevékenykedett. A tárlat idején az Iparművészeti Főiskola óraadó tanára is volt, üvegművészeti kurzust tartott.

A kiállítók sorában találjuk a Karcagi Üveggyár különleges fátyolüvegeit – a „kádárizmus luxusüvegeit” – tervező ⇒Suha Zoltánt és feleségét, ⇒ Suháné Somkuti Katalint. Itt szólnunk kell még  ⇒Veress Zoltán (1901-1965) üvegtechnikus- üvegművészről is. Ő szervezte meg a harmincas évek derekán az üvegoktatást a Székesfővárosi Iparrajziskolában („Kisképző”). Számos új üvegtípus fejlesztése köthető a nevéhez. Ezek közül is kiemelkedik az európai viszonylatban is nagy sikerű, szériában gyártható ún. fátyolüveg. A fátyolüveg technikai kidolgozásában Veress Zoltánt Suha Zoltán vegyészmérnök segítette, aki később feleségével, Somkuti Katalinnal számos sikeres formatervet készített a  ⇒Karcagi Üveggyár számára. Veress Zoltán az 1961-es műcsarnoki tárlat idejére már elhunyt. A Suha Zoltánnal közösen kikísérletezett fátyolüvegre kért szabadalmát éppen most hatvan esztendeje, 1961-ben jegyezték be.

 

A képen fátyolüvegek láthatók. A Kiskép Galéria fotója.

2021-09-17

Sources and Links ...

Related Objects ...

L. Szabó Erzsébet üvegtervező iparművész kiállítása Ernst Múzeum 1988
(Design DigiTár – Iparművészeti archívum)

L. Szabó Erzsébet üvegtervező iparművész kiállítása Ernst Múzeum Budapest VI. kerület Nagymező utca 8. 1988 október 27.- november 20. Felelős kiadó: Néray Katalin a Műcsarnok...

L. Szabó Erzsébet és Percz János kiállítása Szeged 1969
(Design DigiTár – Iparművészeti archívum)

L. Szabó Erzsébet és Percz János kiállítása L. Szabó Erzsébet Munkácsy-díjas üvegművész Percz János Munkácsy-díjas ötvösművész Képcsarnok Vállalat Bemutató Terem Szeged Kárász utca 17....