125 éve nyílt meg a Vízépítészeti pavilon az 1896-os millenniumi kiállításon

A kiállítás sikere, utóélete

1896. május 2-án a vízépítészeti csarnok megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt, de a nyitás után még számos jelentős tárggyal bővült a tárlat és csak július végére érte el végleges formáját.  A látogatók nagy érdeklődést mutattak a vízépítészet iránt, 1896. május 6-án pedig Ferenc József is megtekintette a kiállítást.  A sikert mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a hazai vízszabályozó és ármentesítő társulatok gyűjteményes kiállítása állami aranyérmet kapott kitüntetésül.
1896 novemberében, az országos tárlat bezárta után, Darányi Ignác földművelésügyi miniszter levélben értesítette Kvassay Jenő miniszteri tanácsost, a kiállítás szervezőbizottságának alelnökét, hogy ˝az ezredéves országos kiállítás szervezése és rendezése körül szerzett kiváló érdemei˝ miatt a császár nevében a legfelső elismerésben részesíti.
A tárlatot követő évben egy díszes album jelent meg, amely tartalmazza a hazai vízépítészet történetét, a kiállításon szereplő produktumok katalógusát, a díjazottak névsorát, a pavilont bemutató fényképeket, valamint a csarnok alaprajzát. Ennek a kiadványnak köszönhetően ma is sikeresen tudjuk rekonstruálni, hogy hogyan is nézhetett ki a Vízépítészeti pavilon az ezredéves kiállításon.

 

2021-04-30

Related Objects ...

Darányi Ignác miniszter Kvassay Jenőnek írott 2048 sz. eln. levele.
(Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum - Duna Múzeum)

Darányi Ignác Földművelésügyi magyar királyi miniszter a császár nevében értesíti Kvassay Jenőt, hogy ˝az ezredéves országos kiállítás szervezése és rendezése körül szerzett kiváló érdemei˝...

Vízépítészet az 1896. évi Ezredéves Országos Kiállításon
(Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum - Duna Múzeum)

Írták: Kovács S. Aladár - Min. Oszt. Tanácsos és Bogdánfy Ödön - Kir. Mérnök. Kiadja: Az 1896. évi Ezredéves Országos Kiállítás vízügyi csoportjának rendező bizottsága. - 1. kép: A csarnok...