Eleven textilek - Maroknyi világok

Mi a minitextil?

 Textil-plexi-ready made

A miniatűrtextilt, mint műformát elsősorban a méretbeli sajátosságok határozzák meg: a papírforma szerint maximum 20x20x20 centiméter nagyságú, anyagukban, illetve technikájukban a textil matéria tulajdonságaira utaló kompozíciók.

A pályázati kiírásokban a méretbeli kitétel mellett egyéb – technikai, anyaghasználatra vonatkozó, tematikai – kötöttség nem olvasható. Éppen ezért – s ezt a tényt nem egy előszó szerzője hangsúlyozza – a miniatűrtextil a kötetlen kísérletezés műfaja. A játékosabb, bátrabb művészi megoldások – kísérleti művek – létrehozását ráadásul e művek kis anyagszükséglete, kevesebb munkaidő-ráfordítása is motiválja.

 Az első miniatűrtextilek még javarészt tisztán textil alapúak voltak: a pamut, a kender, a szizál, a gyapjú különböző megnyilvánulási formái. Később talált anyagokkal és tárgyakkal (ready made), természetes anyagokkal (vessző, kagyló, szőr, bőr stb.) egészültek ki, majd egyre merészebb anyagkombinációk váltak jellemzővé. 

Az 1990-es évektől már egészen eltérő anyagminőségű alapanyagok találkoztak egy művön belül, mint például a textil vassal, fával, fémmel, üveggel, kővel történő kombinálása esetén. E művekben a „textilesség” már csak a struktúrákban, technikai megvalósításban érhető tetten. Biennáléról biennáléra gazdagodott, és gazdagodik ma is a matériák tárháza, a 2000-es évektől már általánossá válik a mesterséges anyagok (például plexi, műanyagok, sőt beton) használata.

 

 

Szenes Zsuzsa: Ami korábban használati tárgy volt, ma dísz
1975, tárgy és gyapjúhímzés, 18x15x15 cm, Savaria Múzeum, Szombathely
Fotó: Szelényi Károly

"A gázálarc nemcsak mint szimbólum, hanem már önmagában is visszataszító, nincs olyan sámán vagy busómaszk, amely ennyire rémítő lenne, mint ez a modern darab. Szenes Zsuzsa használatlan épségben szerezte meg ezt a háborús ready made-et, csak éppen színes gyapjúnyalábjait varrta rá, a tartó hevederre meg tarka virágokat hímzett. Így sikerült elidegenítenie ezt a szörnyűséget, hogy a béke nyílt allegóriáját teremtse meg belőle."
Forrás: Frank János: Az eleven textil. Új magyar textilművészet - térbeliség - tárgyak. Corvina Kiadó, Budapest, 1980. Kiadványterv: Pinczehelyi Sándor

2021-01-11

Sources and Links ...