"Kandallótűz, mézeskalács, emberszívbe hull a varázs..."

Gyertyamártó edények a Kecskeméti Katona József Múzeum néprajzi gyűjteményében

Sántha László, Kecskemét egyetlen gyertyaöntője is volt. A gyertyakészítés később elterjedt, fejlettebb módja az öntés. Sántha László a kecskeméti vallásos egyesületek részére is dolgozott, de nem tudott versenyezni a gyertyagyárakkal.

A mézeskalácsosság és a gyertyakészítő mesterség szorosan összefonódik elsősorban a méhészkedés termékeihez, a méz, a viasz feldolgozásához, másrészt a mester személyéhez kapcsolódóan. Offereknek nevezték (offere=felajánlani) azokat a kisebb viaszfigurákat, fogadalmi tárgyakat, melyeket különböző búcsújáró helyek oltárainál, szentek szobrai előtt helyeztek el olyanok, akik féltek a betegségtől, vagyonuk, házuk, állataik elvesztésétől. Később a figurák visszakerültek a mézesbábosokhoz és gyertyát öntöttek belőle a templom számára, fenntartva a vallásos kegyeletnek ezen ősi formáit. Itt is megfigyelhető, hogy a pogány szokások nagy része átalakulva bár, de lényegét megtartva, fennmaradt a kereszténységben, hiszen a görög és római ember, áldozatul, tésztából készült alakokat adott (ha agyagszobrocskákra nem tellett), vagy tésztából gyúrt emberi tagokat áldozott az isteneknek attól függően, hogy milyen betegségtől szabadították meg az égiek a hite szerint.

A gyertyakészítés legősibb módja a kézzel való megformálás, másik két hagyományos módja pedig a gyertyamártás és gyertyaöntés.

A gyertyamártás viasz, faggyú, paraffin felhasználásával történt. E művelet legfontosabb eszköze a gyertyamártó edény, amely a 16–17. században még többnyire fából, később cserépből készült. Különösen a XIX. század elején terjedtek el a paraszti háztartásokban. „Az edénybe egyharmad részig forró vizet öntöttek, majd erre került a megolvasztott és átszűrt marhafaggyú vagy viasz, amivel az edényt színültig megtöltötték. Az alul elhelyezkedő forró víz megakadályozta, hogy a faggyú vagy viasz idő előtt megdermedjen. Az így előkészített masszába mártogatták bele a gyertyabeleket, amit kezdetben Jenfonalból, később pamutból sodortak. A gyertyabeleket pálcikákra erősítették vagy deszkalapra függesztették, ennél fogva egyszerre többet tudtak bemártani. A mártást mindaddig megismételték, míg a gyertya kellő vastagságúra nem hízott. Ezt követően a gyertyák végeit egyformára vágták, és néhány napi szikkadás után máris használhatták.”

A Kecskeméti Katona József Múzeum tárgyi néprajzi gyűjteményében 6 db díszített, nagy méretű gyertyamártó edény található, melyek mindegyike a népi kerámia kiemelkedően szép darabja.

2022-12-23

Sources and Links ...

Related Objects ...

Gyertyamártó edény
(Kecskeméti Katona JÓzsef Múzeum)

Fából faragott gyertyamártó edény. Az előlapján címert tartó két oroszlán a készítés...

Gyertyamártó edény
(Kecskeméti Katona József Múzeum)

Feketére égetett gyertyamártó agyagedény. Az egyik oldalán nyelvét kiöltő sárkány és 1792-es...

Gyertyamártó edényhez tartozó leltári karton
(Kecskeméti Katona József Múzeum)

A Kecskeméti Katona József Múzeum néprajzi gyűjteményében található, ujjbenyomásos koszorú...

Gyertyamártó edény
(Kecskeméti Katona József Múzeum)

Feketére égetett gyertyamártó agyagedény leveles ág dísszel. Kecskeméti Katona József Múzeum néprajzi...

Gyertyamártó edény
(Kecskeméti Katona József Múzeum)

Agyagból égetett, sárgás barna mázú, ovális szájú, két fülű gyertyamártó edény....