ceramics hiSTORY MAGAZIN

ceramics hiSTORY MAGAZIN

#ceramics_hiSTORY_MAGAZIN

Beiczer Judit vagyok, kerámikus iparművész. Bárdudvarnokon a Nemzetközi Üveg Alkotótelepen élek családommal. Goszthony Mária festő- és kerámikusművész szándéka szerint a Goszthony Kúriát és a parkját művészeti célra a köznek ajánlotta részben azért, hogy „a bárdibükki kerámiaművészet hagyományai tovább ápoltassanak”. Így került az épület utcai homlokzatára – zsűrizett köztéri műalkotásként – az általam készített: „Goszthony Kúria” majolika felirat, 2005-ben.

A Magyar Iparművészeti Főiskolán 1992-ben diplomáztam kerámia, valamint rajz- és környezetkultúra tanár szakon. 1989 óta tanítok a kaposvári Zichy Mihály Iparművészeti Szakgimnáziumban kerámiát. Ez azt jelenti, hogy 32 éve szaktörténet órákon, rendszeresen rácsodálkozom, hogy a „sár” és annak „úri” változata, a porcelán, mi mindenre képes.

2020. novemberében hagymapucolás közben egy érdekes folt rajzolódott ki a hagymán, ami egy kínai kerámiára kezdett hasonlítani. Kiegészítettem néhány vonallal, így jött létre az első „konyhai műtárgy”.

Ezt követte a többi, rövidebb leírásokkal, történetekkel. Így született meg a ceramics hiSTORY MAGAZIN, mely a bulvár felé nyit. Egy XXI.sz-i kerámia enciklopédia, ahol igazi és fals állítás, eredeti és hamisítvány vegyül, ahol már nem lehet eldönteni mi az igazság, és mi a hamis – akár az életben. Ahol a szórakoztatás, a humor, a népszerű kultúra- és ismeretterjesztés a lényeg. Harc az unalommal, hisz abból az életben (és az iskolában) van elég.

Felkérést kaptam a Rippl-Rónai Múzeumtól, – ahová több, az Alkotótelepen készült üveg műtárgy, köztük az enyém is bekerült az iparművészeti gyűjteménybe —, hogy a néprajzi gyűjteményükben lévő népi kerámiák is hasonló módon mutatkozzanak be. Nagy örömmel teszek eleget a kérésnek, és remélem, hogy a szórakozás mellett sikerül ezeket a tárgyakat közelebb hozni a nézőkhöz.

Beiczer Judit keramikus iparművész

2020-ban revízióztuk a múzeum néprajzi kerámiagyűjteményét, mely igencsak nagy kihívás volt. A több száz tárgy letisztítása, helyének kialakítása, a digitalizálás és az ezekkel járó adminisztráció mindnyájunkra nagy terhet rótt. Bizony, a sok-sok-sokadik után unalmassá tud válni ez is... arról nem is beszélve, hogy a tárgyak beazonosításához, megnevezésük ellenőrzéséhez folyamatosan forgatnom kellett a Kresz Mária-féle népi cserépedény szakterminológiát. Bevallom őszintén, nagy kihívás volt számomra, hisz ez a kutatási terület mindig is távol állt tőlem...

Nem sokkal ezután találkoztam először Judit posztjaival a Facebookon és rácsodálkoztam, hogy mennyire másképp is lehet nézni a témát. Az érdekes asszociációk, a rejtett utalások, a csipetnyi irónia és groteszkbe hajló szövegek nem csak szórakoztatóak voltak, hanem a szerző kreativitásáról is tanúskodtak. Megkérdeztem Juditot, hogy lenne-e kedve a múzeum gyűjteményében lévő kerámiákról is írni. Így született ez a sorozat, melynek célja, hogy a "hivatalos" múzeumi, szakmai leírások és ismeretterjesztési módok mellett teret adjon a játéknak, a műtárgyak egy másfajta élvezetének, a gondolat szabadságának...

Pisztora Zsófia
néprajzos muzeológus

 

2021-05-19

Sources and Links ...

Related Objects ... Map

Related Objects ...

Egység és kékség
(Rippl-Rónai Múzeum)

A RRM iparművészeti gyűjteményének egyik tárgya

Természetrajz I.
(Rippl-Rónai Múzeum)

A RRM iparművészeti gyűjteményének egyik tárgya

Természetrajz II.
(Rippl-Rónai Múzeum)

A RRM iparművészeti gyűjteményének egyik tárgya

Természetrajz III.
(Rippl-Rónai Múzeum)

A RRM iparművészeti gyűjteményének egyik tárgya

Pávaszem I.
(Rippl-Rónai Múzeum)

A RRM iparművészeti gyűjteményének egyik tárgya