A DÍSZÜVEGTŐL AZ IPARI FORMATERVEZÉSIG

VASFÜGGÖNYÖN INNEN 6.

Craft vagy Design?

A nagyobb szabású csoportos kiállítások sorában az iparművészet kézműves jellege volt a téma az 1980-as → A kéz intellligenciája. Kézműves Iparművészeti Kiállítás című bemutatón. Azévben tartotta a Világ Kézműves Tanácsa (World Craft Council) nemzetközi kongresszusát Bécsben, ahol a kézművesség jövőjével kapcsolatos kérdéseket elemezték. E nemzetközi eseményhez kapcsolódott a Műcsarnokbeli tárlat.

A nemzetközi kiállítás felszínre hozta a kézművesség és iparművészet/formatervezés fogalma körüli problémákat, kezdve azzal, hogy a craft/kézművesség terminus használata országonként is eltérő. „Mi magyarok általában iparművészt mondunk kézműves helyett, de iparművészként nevezzük meg a designert is. Így aztán ebből az iparművészeteket általánosító meghatározásból kell hol a kézművesség, hol a design irányában kimagyarázkodni” – olvasható a rendezvény katalógusában.

A fogalmi dilemmák miatt (ezek ma is gondot okoznak) a tárlat koncepciója, tematikai csoportosítása is vitathatóvá vált. Designtárgyak is megjelentek ugyanis a kiállításon azzal magyarázattal, hogy a tárlat a hazai iparművészet sokoldalúságát kívánja reprezentálni és, hogy mivel „az ipar — jelenlegi helyzetéből és szemléletéből adódóan — nem képes kielégíteni a korszerűen tervezett és előállított tárgyak iránti igények egy jelentős részét”, így ezek a tárgyak ezen a fórumon kerülnek bemutatásra.

Az Ősi technikák, hagyományos anyagok megnevezésű szekcióban jelentek meg például Hamza Erzsébet, Horányi Ágnes, Katona Erzsébet, Rénes György, Vida Zsuzsa tálkái és vázái; Bohus Zoltán Térspirálja pedig a Kézművesség és kiállítóművészet név alatt elrendezett tárgyak csoportját gazdagította.

 

 ⇐ A katalógust Schmal Károly grafikusművész tervezte.

A kiadvány borítójáról

A művészettörténeti szempontok alapján válogatott kiadványok sorában jellegzetes stílust képvisel Schmal Károly művészete, akinek képző- és tervezőművészeti alkotásai szoros rokonságot, szemléletbeli azonosságot mutatnak. Ezt bizonyítják például az Országos Szilikátipari Formatervezési Triennálé és az Országos Tervező Grafikai Biennálék katalógusai, illetve plakátjai; A Fővárosi Tanács Óbuda Galériájában 1981-ben megrendezett Vonal című kiállítás, vagy Műcsarnok 1980-as A kéz intelligenciája című iparművészeti tárlatának kiadványai. E műveken Schmal primer kifejezési eszköze a koncepció alá rendelt objektfotó, célja a jelhagyás gesztusának rögzítése.

Fotó: Káldor Katalin, Kovács Ferenc, Lelkes László, Makkay György, Marnitz Miklós, Mészáros István, Molnár Géza, Rák József, Szabó Mihály, Székely Anikó, Szelényi Károly, Wahr János

2022-02-10