Szőlőművelés és borkultúra

A gazda árnyékában nől jól a szőlő / Munkák a szőlőben

A szőlő és bor gyakorlatilag egész évben munkát ad a gazdájának, még a téli hónapokban is akad teendő. Nézzük csak, mik voltak a régi – a két világháború közötti – időkben a legfőbb feladatok!

Januárban és februárban a szerszámokat javítgatták, előkészítették az oltványkészítést és fagymentes időben kihordták a trágyát a sorok közé. A pincében először fejtették le az előző évi bort, ápolták hordókat, kéneztek és a törkölyből pálinkát főztek.

 Fejműveléskor a téli fagyok elől ősszel betakarták a tőkék tövét, ezeket márciusban takarták ki majd megkezdték a metszést. Szaporításhoz vesszőket iskoláztak.

Áprilisban befejezték a metszést, megigazították a szőlőkarókat, és elkezdték a megelőző permetezéseket. A pincében ismét sort kerítettek a hordóápolásra, a bor feltöltögetésére. Ez folyamatosan, egész évben végzendő feladat volt.

Májusban megkezdődött a kapálás, a lisztharmat és más kártevők elleni permetezés, a hajtásválogatás (fölösleges hajtások eltávolítása). A második borfejtés ideje is ekkor volt.

Júniustól folyamatosan kapálni, sarabolni kellett, hogy a talaj mindig porhanyós legyen. A szőlő hajtásait felkötözték, kacsoltak (a levelek tövében növő hajtásokat kitörték) és eligazgatták a lombot, hogy szellősen legyen, jól érje a nap a fürtöket.

Júliusban csonkáztak (vesszők tetejének levágása), kötöztek és folyamatosan figyelték, mely kártevők ellen szükséges permetezni.

Augusztusban befejeződtek a zöldmunkák, még egyszer utoljára permeteztek, ha szükséges volt. A korai fajtákat leszüretelték, piacra vitték. Megkezdték a szüreti előkészületeket: rendbe hozták a sajtókat, kádakat, hordókat és egyéb eszközöket, kimeszelték a présházat. 

Szeptember és október a szüret ideje – erről a következő oldalakon írunk részletesen.

Novemberben végezték a tőkehiányok pótlását, befedték a szőlőtőkéket földdel, az elöregedett tőkéket kivágták. A pincében az utóerjedésben lévő borokat töltögették, kimosták és kénezték a kiürült hordókat.

Decemberben fagymentes napokon végezték az utak, vízlevezetők, iszapfogók, támfalak stb. javítását. A pincében a leforrt bort (erjedése befejeződött) hordókba töltötték.

2021-03-31

Sources and Links ...

Related Objects ...

Fújtató - szőlő porozó
(Dr. Jablonkay István Helytörténeti Gyűjtemény)

Köríves végű fa eszköz, fedelei között harmonika-szerű bőrözés. Végén kinyúló fém cső. A szőlő kénporozására szolgált. A szőlőt megtámadó lisztharmat - egy gombák által okozott...

Szőlőültető; Setzstock für Weinreben;
(Kismarosi Sváb Muzeális Gyűjtemény)

Kétágú szőlőültető, vas heggyel, fa nyéllel. Vas taposó, vas abroncsozás.

Metszőolló; Gartenschere;
(Vecsési Német Nemzetiségi Tájház-Heimatmuseum)

Metszőolló: egyik oldalt ovális rész a fogáshoz, vágórésze kisméretű.

Kismarosi Sváb Muzeális Gyűjtemény állandó kiállítását bemutató 10. fotó
(Kismarosi Sváb Muzeális Gyűjtemény)

A Kismarosi Sváb Muzeális Gyűjtemény néprajzi és helytörténeti állandó kiállításának harmadik szobáját bemutató 4. digitális fotó.

Szénkénegező
(Matrica Múzeum és Régészeti Park, Százhalombatta)

Gyári típustermék. Alul kúposan végződő hengeres, forrasztott, réztartályba beforrasztott hatszögű rézöntvény rudazat pedállal, alatta vasöntvénycsővel. A henger felső lapján csavarmentes...

Oltókés; Veredelungsmesser
(Szajki Tájház)

Tavaszi munkáknál használták a gyümölcsösben. Ezzel végezték a "szemzést", az oltványok készítését. Jó élesnek kellett lennie.