Szőlőművelés és borkultúra

Érik a szőlő, hajlik a vessző… / A szüret előkészületei

Az érett csemegeszőlőt már augusztustól szüretelték, fogyasztották, illetve piacon eladták. A borszőlők szeptembertől kezdtek érni, ekkor kezdődött a szüreti időszak. Minőségi borvidéken hagyták a szőlőt túlérni, hogy minél kiválóbb minőségű legyen a termés. Ilyen területeken szőlőcsőszt is alkalmaztak, létszámukat rendszerint augusztus–november hónapokban megnövelték.

 A lopások és a szőlőhegyre tévedt háziállatok kártevése esetén a csőszök a hegytörvények szerint jártak el. A madarak és rágcsálók ellen saját maguk által készített riogató eszközökkel védték a szőlőt.

Az egészséges bor előfeltétele a tisztaság. A boroshordókat év közben folyamatosan ápolták: kívülről törölgették, az üres hordókat rendszeresen kimosták és lekénezték (miután kiszáradt kénlapot égettek el benne). Szüret előtt került sor a bor harmadik fejtésére.

A szőlőbehordáshoz, borkészítéshez is csak tiszta edényeket szabad használni ezért közvetlenül a szüret előtt alaposan kisúroltak, fertőtlenítettek minden edényt, eszközt: vödröket, puttonyokat, szőlőprést, darálót/szemzőt, kármentőt, „töltikét” (hordótölcsért), szűrőket, kádakat. Különösen a fából készült edényekre kellett odafigyelni, és a 100 évvel ezelőtti borkészítésben szinte csak ilyeneket ismertek. A feldolgozás alatt is mindig a legnagyobb tisztaságra törekedtek.

Ha a szőlőben nem volt présház és a feldolgozás másutt történt, akkor lovas fogatot is előkészítettek a szállításhoz. Ez egy normál kocsi volt, amelynek rakodófelületére feltettek egy szüretelőkádat vagy lajtot.

A szüret csapatmunka, de kisebbféle ünnep is volt, amelyhez összehívták a rokonságot, az ismerősöket, vagy akár napszámosokat is, akik segítettek a szüretelésben. Este pedig szokás volt vigasságot rendezni a jól végzett munka után.

2021-03-31

Sources and Links ...

Related Objects ...

Kereplős madárijesztő; Vogel-Ratsche;
(Bakonynánai Helytörténeti Gyűjtemény)

Fából készült, a szőlőskertekben működtetett eszköz a seregélyek távoltartására. A kereplőt négy lapátos „mini szélkerék” hajtja.

Kereplő
(Dr. Jablonkay István Helytörténeti Gyűjtemény)

Hosszú fa nyélen zászlós alakban elhelyezkedő, fából készült, házilag előállított nyelves zajkeltő szerkezet több helyen szögekkel megerősítve. Az erősen kopott kereplőn a TM monogram, és a...

Szőlődaráló (fa zúzóhengeres); Weinmühle (mit Holzquetschwalzen);
(Kismarosi Sváb Muzeális Gyűjtemény)

Két fenyőfalécből álló talpon -- 4 trapéz alakú fenyőfa oldaldeszkából készült -- tölcsér alakú garat szerkezet, amelybe a ledarálandó szőlőt öntötték. Alatta fakeretben két -- egymással...

Lévó (hordótölcsér); Fasstrichter;
(Kismarosi Sváb Muzeális Gyűjtemény)

Ovális alakú, hordódongákból készült faedény. Középen és alul pirosra festett vas ráffal. Alján kifolyó. Hordótölcsérként must vagy bor hordók közötti átfejtésére használták.

Puttony, Bütte
(Szendehelyi Német Tájház)

Szüretkor használt puttony, ezzel hordták a szőlőt a szüretelőkádba.

Negatív/pozitív nagyítás
(Viski Károly Múzeum Kalocsa)

Szüretelő asszony (poták) megtölti a puttonyt.

Szőlődaráló és sajtár a szüretelő kádon. Sümegi György pincéje
(Rippl-Rónai Múzeum)

Szőlődaráló és sajtár a szüretelő kádon. Sümegi György pincéje

Szőlőszüret / Weinlese
(Budaörsi Bleyer Jakab Heimatmuseum)

Kartonra ragasztott fénykép. A felvételt egy présház előtt készítették. Az épület előtt egy lovas kocsi áll, rajta egy nagy boroshordó vagy lajt. Tetején két kisgyermek ül, a bakon egy...

Szőlőszüret / Weinlese
(Budaörsi Bleyer Jakab Heimatmuseum)

Kartonra ragasztott fénykép. A felvétel egy vakolatlan, kőből rakott présház előtt készült. Az épület előtt egy lovas kocsi áll, rajta egy nagy boroshordó vagy lajt. A képen hat férfi...