Fémjelek a múltból

Kodály Zoltán emlékplakett

Imre Gábor (1890-1976) által tervezett alumínium plakett hátlap vagy díszdoboz nélkül, a művész hagyatékával került a gyűjteménybe. Eredetije bronzból készült márvány hátlappal 1958-ban, a kecskeméti Kodály-kórus emlékplakettjeként, melyen a kórus neve szerepel. A bemutatott próba- vagy mintadarab a jobb oldali évszám befejezetlenségéből feltételezhetően már az 1960-as években készülhetett, immár Kodály-plakettként, melyet aztán nem fejezett be a művész.

Imre Gábor 1912-ben az Iparművészeti Főiskolán szerzett szobrász oklevelet. Tagja volt a Képzőművészeti Társulatnak, az Iparművészek Szövetségének és a Képzőművészeti Alapnak. A háború idején a császári és királyi újvidéki 6. gyalogezred elkülönített I. zászlóaljában szolgált, kadétként, azaz tisztjelöltként (hadapród). A Tanácsköztársaság idején a Vörös Hadsereg tisztje, a Vörös Őrség városi parancsnoka. A két világháború között a kecskeméti ipariskola tanára. 1945 után Kecskemét rendőrkapitánya, majd Dél-Pest megye rendőrfőkapitánya, 1956 után ismét művészként dolgozott haláláig.

Munkásságára jellemző, hogy több művészeti ágban is minőségit alkotott, legalább olyan jó grafikus volt, mint szobrász, készített olajfestményt, akvarellt, grafikát, sőt üveglemezre is festett, tervezett emlékműveket, enteriőrt, bútort, zászlót, plakátot, reklámot. Szobrászként grafikusan komponált reliefeket, síremléket és mellszobrokat is alkotott pl. Tóth László polgármesterről, feszületet a ferences templom előtti kálváriára és szovjet hősi emlékművet is. Imre Gábor Kodály Zoltánról (1882-1967) készített grafikát, plaketteket, az ő műve a vasútállomáson 1967-ben elhelyezett emléktáblán látható háromnegyedprofil arckép is.

2022-12-16

Sources and Links ...