Fémjelek a múltból

Emlékérmek, plakettek, jelvények a Kecskeméti Katona József Múzeum Történeti gyűjteményéből

Emlékérmek, jelvények Kecskemét történelméből

Lehet-e egy bizonyos tárgycsoporthoz kapcsolódva leírni egy város történetét? A kérdés nyitva marad, de arra tehető kísérlet, hogy bizonyos korszakok egy-egy szeletét a hozzájuk szervesülő tárgyanyaggal jellemezzünk. Jelen kísérlet Kecskemét történelmének egyes részeit mutatja be a numizmatika és a falerisztika látószögén keresztül. A numizmatika (éremtan) és a falerisztika (rendjel- és kitüntetéstan) történeti segédtudományok, tárgyuk több ezer éves, mivel érmeket, jelképeket már az ókorban is használtak elődeink. Ennél kisebb a spektruma az itt látható tárgyaknak, a város 19. század végi – 20. századi történelmének egy-egy szegmense tárul fel általuk. Kecskemét épp a virágkorát éli az említett időszakban, számos fejlesztés meg végbe, esemény, hagyomány, intézmény születik vagy átalakul. Ezek hasznát, minőségét, létjogosultságát, életérzését a társadalom felé széles körben reprezentálták, mely reprezentáció lényeges elemei emlékérmek, plakettek, jelvények is voltak. A plakátok, zászlók, bélyegek, kiadványok, újságcikkek mellett fontos – kortárs kifejezéssel élve – branding eszközöknek számítottak.

Az emlékérmek, kitüntetések bizonyos események lenyomatai, céljuk a pillanat megragadása, egy kivételesnek számító eredmény, történés tükrözése az utókor felé. Ha az adott esemény egyirányú, vagyis a résztvevők jelenléte és nem teljesítménye számít, úgy általában emlékérmekről beszélünk (pl. koronázási emlékérem), de előfordul, hogy ez esetben is csak bizonyos kiemelt szereplők kaptak „emlékeztetőt”, nem minden résztvevő, ám a rendeltetés változatlan marad. A kitüntetés már kölcsönös hatásról árulkodik, itt az esemény egyenlő fontosságú a részvevőkkel, a résztvevők valamely teljesítményét díjazzák az esemény kapcsán, sőt a kitüntetett társadalmi státuszát is emelni hivatottak. Jellegét tekintve ezek is emlékérmeknek nevezhetőek, noha lényegüket tekintve inkább kitüntetések, mivel szerepük kettős: emlékeztetnek az eseményre és kitüntetik a szereplőt – emiatt szokás ezeket díjérmeknek is nevezni. Szerepüket tekintve valódi kvalitást is díjazhatnak, de akár pusztán politikai vagy diplomáciai céllal is adományozhatták.

A jelvények az érmekkel szemben (bár egy kitüntetésnek lehet érem és jelvény változata is) egy bizonyos csoporthoz tartozást, esetleg az ott betöltött funkciót is kifejezik, lényegüket tekintve a törzsi jelek modern változatai. Ez a közösség lehet iskolai, politikai vagy munkaközösség, sőt kombinálódhatnak, ha viselőjük többnek is része. A 21. századra a munkahelyi és iskolai jelvények az egyenruhák eltűnésével együtt marginalizálódtak, ezért célszerű visszatekinteni a korabeli jelvénygyártás és viselés bizonyos mozzanataira.

 Az 1899-ben alakult Első Magyar Tűzzománc Jelvénygyárban az 1920-as évek elejétől kezdve készítettek országszerte megrendelésre iskolajelvényeket, melyek többnyire kétfélék lehettek: sapkajelvények, amelyeket a diákok a kötelezően előírt sapkájukon hordtak és a kabátra, ruhára tűzhető „fazonjelvények”. A sapkajelvények nagyobb méretűek voltak, a fazonjelvények rendszerint teljesen megegyeztek alakjukra és mintájukra nézve a sapkajelvényekkel, csak kisebb méretükkel tértek el azoktól.

A megrendelők kezdettől fogva kalaposok és sapkakészítők voltak általában. Rendszerint az iskolák maguk tervezték meg a jelvényt és a kalapost vagy a sapkakészítőt bízták meg a jelvények beszerzésével. 1945 után a magánkereskedelem gyakorlatilag megszűnt, ezért az iskolajelvényeket maguk az iskolák rendelték meg. A jelvények tervrajzát a megrendelő adta. Készítőjük csak ritkán deríthető ki a rendelőkönyvből. Rendszerint az iskolai rajztanár tervezte a mintát, de előfordult, hogy a diákok tervét fogadták el.

Minden érem, plakett, jelvény Kecskemét történetének egy-egy mozaikkockáját adja, amely alapján színes kép rakható ki a város életéről. Jelen válogatás teljesen önkényes, épp csak egy rövid bepillantást enged a gyűjtemény állományába, a rendezés a várostörténeti kapcsolódási pontok feltárásával ment végbe. Éppen ezért ebből az anyagból a katonai kitüntetések hiányoznak, mivel kevéssé lokálisak, mint a katonai jelvények vagy emlékérmek. Reméljük így is fellebbenti ez a bemutató a fátylat Kecskemét történelmének számos aspektusáról, melyek talán kevéssé jelentek meg a köztudatban.

.

2022-12-16

Sources and Links ...